LKS 1923 SANOVIA LESKO - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb
  • jQuery(
  • Aktualności:
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • LKS 1923 SANOVIA LESKO - Przełom Besko 2:1
  • Leśnik Baligród - Szarotka Uherce 0:1
  • Cosmos Nowotaniec - Przełęcz Dukla 4:0
  • Gamrat Czarni II Jasło - Górnik Strachocina 0:3
  • LKS Skołyszyn - Wisłoka Nowy Żmigród 3:3
  • Iwonka Iwonicz - LKS Pisarowce 3:1
  • Nafta Jedlicze - Piast Miejsce Piastowe 0:1
  • KS Ustrzyki Bieszczady - Krościenko W. Pustyny 1:1
  •        

Wyniki

Ostatnia kolejka 26
LKS 1923 SANOVIA LESKO 2:1 Przełom Besko
Leśnik Baligród 0:1 Szarotka Uherce
Cosmos Nowotaniec 4:0 Przełęcz Dukla
Gamrat Czarni II Jasło 0:3 Górnik Strachocina
LKS Skołyszyn 3:3 Wisłoka Nowy Żmigród
Iwonka Iwonicz 3:1 LKS Pisarowce
Nafta Jedlicze 0:1 Piast Miejsce Piastowe
KS Ustrzyki Bieszczady 1:1 Krościenko W. Pustyny

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 27
Krościenko W. Pustyny - LKS 1923 SANOVIA LESKO
Iwonka Iwonicz - Gamrat Czarni II Jasło
Przełęcz Dukla - LKS Pisarowce
Przełom Besko - Leśnik Baligród
Piast Miejsce Piastowe - KS Ustrzyki Bieszczady
Wisłoka Nowy Żmigród - Nafta Jedlicze
Górnik Strachocina - LKS Skołyszyn
Szarotka Uherce - Cosmos Nowotaniec

Historia

LKS Sanovia Lesko

Po powstaniu w 1867 Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" we Lwowie, w niedługim czasie w Lisku (taką nazwę nosiło wtedy Lesko) powołano Klub Sportowy "Sanovia" przy "Sokole".

Dokładana data powstania klubu jest dzisiaj nie do ustalenia. Ogólnie przyjmuje się, że klub powstał w roku 1923. Wiąże się to z udokumentowaną działalnością jego założyciela doktora nauk medycznych ppłk. Zygmunta Gilewicza, chociaż nie można wykluczyć daty znacznie wcześniejszej. Oczywiście Zygmunt Gilewicz nie mógł klubu założyć jednoosobowo, ale to on był głównym animatorem życia sportowego i do idei powołania klubu pozyskał m.in. dyrektora szkoły Marcelego Ochęduszkę, radcę sądu Oborskiego i urzędnika państwowego Górkę. Do cenionych propagatrorów sportu, w tym piłki nożnej, należały rodziny Barańskich, Moszczeńskich, Wituszyńskich i Zakliczyńskich.

W latach 30-tych wspólnymi siłami wybudowano obiekt służący potrzebom życia sportowego i kulturalnego.

Walory zdrowotne sportu i możliwości rywalizacji w zawodach urzekły młodych ludzi, garnących się całymi rodzinami do uprawiania szczególnie piłki nożnej. Nie sposób wymienić wszystkich, ale koniecznie trzeba wymienić Ochęduszków, Śliżyńskich, Grzybowskich, Bromowiczów, Kozłowskich, Domagalskich, Filarów, Zwonarzów, Raińskich.

Klub z braku do końca dopracowanego systemu rywalizacji sportowej w początkowym okresie rozgrywał wyłącznie spotkania towarzyskie. Grano m.in. z zespołami z Rymanowa, Sanoka, Zagórza, Baligrodu, Turki, Skolego, Ustrzyk Dolnych.

Pierwszy oficjalny mecz piłkarski w Lesku rozegrano z zespołem Harcerskiego Klubu Sportowego "Czuwaj" Przemyśl.

Przez 2 sezony w latach trzydziestych zespół bral udział w rozgrywkach "Klasy regionalnej" lwowskiej. W tym czasie spotykał się z zespołami m.in. "Pogonią" Lwów (drużyna rezerwowa), "Lechią" Lwów, "Naftą" Drohobycz, "Sławą" Dobromil, "Olimpią" Chyrów oraz "Ssawu" Ustrzyki Dolne.

Do wybuchu II wojny światowej funkcje prezesów klubu pełnili: Zygmunt Gilewicz, Karol Ochęduszko, Bazyli Ochęduszko, Aleksander Śliżyński i Józef Gudlewicz. W okresie wojny życie sportowe w Lesku zamarło.

Po wyzwoleniu działacze sportowi, podjęli inicjatywę wskrzeszenia klubu. Głównym inicjatorem tego działania był Antoni Rabiej, a do oddanej grupy działaczy należeli: Zygmunt Lisowski, Władysław Brynkiewicz, Marian Jakubowicz, Julian i Franciszek Domagalscy, Taduesz Ogonowski, Michał Woźniak, Michał Wróblicki, Adam Chulawski i Józef Bezeg.

Trudności organizacyjne powodują, że klub w latach 1945 - 1947 rozgrywa wyłącznie spotkania towarzyskie.

Ponadto zasadniczym powodem przeżywanych trudności organizacyjnych było istnienie silnego lokalnego konkurenta w postaci Milicyjno - Cywilnego Klubu Sportowego "Leskowianka" Lesko.

Kiedy MCKS "Leskowianka" po wycofaniu z Leska 36 p.p. utracił swoją główną bazę kadrową, :Sanovia" ponownie rozwinęła swoją działalność. Od początku lat 50-tych klub uczestniczył w rozgrywkach klasy "B" Podokręgu w Krośnie. Z reguły były to miejsca w czołówce tabeli, aż dopiero w 1956 roku zespół wygrał rozgrywki i awansował do klasy "A" (odpowiednik dzisiejszej klasy regionalnej "R").

W rozgrywkach klasy "A" klub występował przez 3 sezony. Potem przez wiele lat plasował się w czołówce klasy "B", aż przyszły chude lata 60 i 70 i klub występował nawet w klasie "C"

W latach 70-tych pełne uznanie w środowisku zakładów pracy zyskał turniej piłki nożnej o "Puchar Naczelnika Miasta i Gminy ". Na kanwie sukcesu w jednym z nich grupa działaczy będących pracownikami PBRol w Lesku powołała Klub Sportowy "Budowlani", który działał przy PBRol Lesko.

Prezesem klubu zostal Kazimierz Głuszko. Klub został zgłoszony do rozgrywek klasy "C" i brał udział w rozgrywkach grupy sanocko-leskiej w sezonach 1977/78 i 1978/79. Po 2 sezonach klub dokonał fuzji z LKS "Sanovią" Lesko.

Kryzys sportowy i organizacyjny w klubie "Sanovia" Lesko zostal przełamany na początku lat 80-tych.

Klub wcześniej został zrzeszony w pionie Ludowych Zespołów Sportowych i na dodatek otrzymał przymiotnik "Ludowy" i tak zostało do chwili obecnej.

W latach 80-tych również przez trzy sezony klub występował w klasie międzywojewódzkiej Krosno-Przemyśl. Przez wszystkie pozostałe lata występował w klasie okręgowej OZPN Krosno, należąc do ścisłej czołówki.

Do świetności, klub nawiązał w roku 1997, kiedy awansował na jeden sezon do klasy regionalnej "R" Krosno-Rzeszów-Przemyśl. Również juniorzy "Sanovii" awansowali do klasy regionalnej "R" gdzie jednak długo nie zagrzewali miejsca.

Nie sposób przytoczyć tutaj nazwisk wszystkich piłkarzy, którzy reprezentowali klub. Koniecznie jednak trzeba wymienić zawodników, którzy w określonych przedziałach czasowych stanowli jego podporę.

Lata 50: Tadeusz Bocheński, Józef i Zdzisław Urbanowie, Mieczysław i Stanisław Cichowiczowie, Marian i Władysław Kabajowie, Adolf i Józef Szymonowscy, Franciszek i Eugeniusz Wawrzkiewiczowie, Szymon Nanaszko, Jerzy i Mieczysław Koszałka, Edward Bromowicz, Tadeusz Zapała, Leopold Kalisz, Edward Słotwiński, Roman Wójcicki, Bolesław Różycki, Tadeusz Bosak, Taduesz Chulawski, Ksawery Ogonowski, Wiesław Łazor.

Lata 60: Janusz Radłowski, Andrzej Salik, Henryk Starakiewicz, Zdzisław Smorol, Edmund Groszek, Andrzej Gużkowski, Bogusław Rządca, Zdzisław Słotwiński, Zdzisław Filar, Zygmunt Mikanik, Jan Domagalski.

Lata 70: Antoni Malak, Zygmunt Szymański, Tadeusz Kędzior, Zdzisław Tocki, Ryszard Grzyb, Zbigniew Rachwał, Zdzisław Konopelski, Ryszard Bycz, Franciszek Bromowicz, Włodzimierz Fedoryszak, Stanisław Mikanik, Wiesław Oważany, Zygmunt Myćka.

Lata 80: Kokoć Andrzej, Jan Mossur, Bogusław Uzdejczyk, Bogdan Kubrak, Zbigniew Stanikowski, Ryszard Denega, Ryszard Andrus, Robert Petka, Jan Fedor, Piotr Matuszewski, Jan Wróbel, Leszek Szałankiewicz, Bogusław Kamiński, Marek Biega, Mieczysław i Wiesław Maślany, Marek Mikanik, Wojciech Gier, Jerzy Olszewski.

Lata 90: Tomasz Markuc, Ireneusz Habliński, Józef Steliga, Wiesław Wronowski, Dariusz Siry, Jacek Jarosz, Andrzej Niedziocha, Robert Szewczyk, Robert Gembuś, Witold Maciela, Mariusz Osękowski, Paweł Potok, Zbigniew Baran Ireneusz Piotrowski.

Historię piłki nożnej w Lesku stworzyło wiele pokoleń działaczy i zawodników. Dla uzupełnienia listy osób zasłużonych dla klubu koniecznie trzeba wymienić tych, którym nadano godność członków honorowych, a więc: Józef Bezeg, Marian Bromowicz i Władysław Brynkiewicz.

Po II wojnie światowej prezesami klubu byli: Antoni Rabiej, Eugeniusz Bałka, Michał Wróblicki, Adam Chulawski, Stanisław Surowiec, Józef Bezeg, Janusz Rabiej, Franciszek Pisarski, Józef Białas, Taduesz Wróblewski i Jan Jobczyk.

Na przestrzeni 75-ciu lat działalności klub staczał szereg spotkań mistrzowskich i pucharowych z wieloma klasowymi drużynami, które przeszły już do legendy leskiego sportu.

Ze spotkań mistrzowskich seniorów wymienić trzeba m.in. mecze ze "Stalą" Dębica, "Wisłoką" Dębica, "Stalą" Rzeszów, "Polonią Przemyśl, "Wisłokiem" Strzyżów, "Stalą" Sanok, "Czarnymi" Jasło, "Górnikiem" Gorlice, "Krośnianką" Krosno, "Bieszczadami" Ustrzyki Dolne, "Startem" Rymanów, "Rolnikiem" Bezmiechowa, LZS Zarszyn i "Szarotką" Uherce.

Zespoły juniorów rozegrały niezapomniane mecze z "Sanoczanką" Sanok, "Stalą" Mielec, "Stalą" Rzeszów, "Siarką" Tarnobrzeg, "Resovią" Rzeszów, "Czuwajem" Przemyśl, "Polną" Przemyśl, i "Błękitnymi" Ropczyce.

Do dzisiaj w Lesku wspomina się mecze półfinałowe Pucharu Polski na szczeblu OZPN Krosno ze "Stalą" Sanok i "Karpatami" Krosno ( z każdą z drużyn dwukrotnie), a dodać trzeba, że drużyny te posiadały długoletni status III-cio ligowców.

wersja Okręgowego Związku Piłki Nożnej W Krośnie www.ozpn.krosno.net.pl

Logowanie

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

Szarotka UherceLKS 1923 SANOVIA LESKO
Szarotka Uherce 0:1 LKS 1923 SANOVIA LESKO
2011-05-29, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 11, wczoraj: 25
ogółem: 237 232

statystyki szczegółowe